top of page

Dula - příprava k porodu - cesta k pozitivnímu zážitku

Přejete si, aby narození vašeho miminka bylo posilujícím a nezapomenutelným zážitkem – pro vás, pro vaše miminko i pro vašeho partnera?

 

Touha po klidném těhotenství a přirozeném porodu přináší v dnešní době spoustu otázek a nejistot. Můžete mít třeba pocit, že prožít přirozený porod bez zbytečných zásahů je otázkou náhody a štěstí.

 

Ale je to tak opravdu? Nenechávejte svůj porod náhodě a pojďme společně prozkoumat způsoby, jak se na porod připravit a proč. 

 

Pojďme se setkat a načerpejte informaceme a praktické postupy.

Klíčové cíle a přínosy předporodní přípravy: 

 • Porozumění mechanismům porodu snižuje stres z neznámého

 • Kvalitní příprava zvyšuje šanci na hladký a bezpečný porod s menší pravděpodobností komplikací

 • Získáváte větší sebejistotu, rozumíte svým možnostem a kompetencím

 • Podpora pro vás a vašeho partnera v aktivní roli u porodu. Poznáte své preference a potřeby

 

Zkušenosti z praxe:

Znám poměry v porodnicích, kam ženy doprovázím. Ráda vám povím o rozdílech v přístupu personálu u porodů a specifika přístupu na odděleních šestinedělí v jednotlivých porodnicích. Můžete si tak pro svůj porod vybrat to nejvíce přátelské místo podle svých potřeb. A věřte, že, rozdíly jsou někdy velmi překvapivé. 

Ověřené informace:

Vše, co ve svých kurzech a na osobních setkáních ženám předávám, se opírá o principy kontaktního a vztahového rodičovství, vývojové psychologie a medicíny založené na důkazech.

Dula - doprovod k porodu

Věřím, že porod je bezpečný proces. Klíčové podmínky pro přirozený průběh porodu jsou: 

 • pocit bezpečí, intimity a komfortu

 • minimální vyrušování, příliš nepřemýšlet a nemluvit

 • skutečná podpora - váš doprovod zná vaše porodní přání a dokáže vás podpořit ve slabých chvilkách

 • cítíte se vnímaná, podporovaná, respektovaná ve své autonomii, máte dostatek informací, času a podporu při rozhodování. 

Pak můžete porod prožít v souladu s jeho přirozeným rytmem a potřebami svého těla a miminka. Bez nepříjemných a potenciálně traumatizujících zážitků.

 

Kontinuální péče

Vztah a důvěra, kterou si ke své dule v průběhu těhotenství vybudujete, vás u porodu velmi podrží a podpoří. Dula je často jediný člověk v porodnici, kterého znáte a který zná vás - vaše potřeby, touhy, přání, ale i obavy a nejistoty. To vám dává u porodu pocit bezpečí a uvolnění.

Zkušenosti z praxe

Znám poměry v porodnicích, kam ženy doprovázím. Ráda vám povím o rozdílech v přístupu personálu u porodů a specifika přístupu na odděleních šestinedělí v jednotlivých porodnicích. Můžete si tak pro svůj porod vybrat to nejvíce přátelské místo podle svých potřeb. A věřte, že, rozdíly jsou někdy velmi překvapivé. 

Podpora v každém okamžiku

Jako vaše dula vám budu neustále k dispozici. V těhotenství i u porodu. Budu vaší oporou přesně tak, jak si budete přát a jak budete potřebovat. U porodu pomůžu zajistit veškeré podmínky pro maximálně hladký průběh. Budu vám psychicky i fyzicky nablízku, když to budete potřebovat. Budu se držet zpátky, když to bude potřeba.

Vaše přání jsou mojí prioritou

Jako vaše dula vždy usiluji o to, abyste se cítila silná, schopná, vyslyšená a respektovaná. Za jakýchkoliv okolností, které porod přinese, budu stát při vás. Pomůžu vám v komunikaci s personálem. Vždy hájím vaše přání. Vytvořím prostor pro doplňující otázky, dám vám nezávislé informace, vyjednáme čas na rozmyšlenou a podpořím vás v rozhodování.

Podpora v nejtěžších chvílích

U porodu s vámi budu celou dobu, nikam neodcházím. Dbám na to, abyste se za všech okolností cítila vnímaná, respektovaná a vyslyšená. Podržím vás v těch nejtěžších chvílích, které porod přinese, dodám odvahu, abyste našla sílu jít porodem dál.

Podpora pro vašeho partnera

Vnímám celou nově vznikající rodinu a u porodu podporuji i partnera. Může se tak cítit jistější a klidnější a může vám být silnou a užitečnou oporou. 

A co dál?

Po narození miminka s vámi zůstávám zhruba 2 hodiny. Jsem oporou při prvních, někdy nejistých okamžicích vzájemného seznamování s miminkem. Podpořím vás a miminko v zahájení kojení samopřisátím, abyste společně mohli začít budovat pevný a láskyplný vztah. 

 

Moje podpora však porodem nekončí. Jsem tu pro vás ve chvílích nejistoty a pochybností v následujících dnech a týdnech. Dopřejte si péči a podporu v prvních týdnech a měsících po porodu a vybudujte si tak větší mateřskou sebejistotu. 

Příprava na kojení - klíč k úspěšnému startu

 

Naprostá většina těhotných žen chce a plánuje své miminko kojit. První hodiny a dny po porodu jsou klíčové k úspěšnému rozjezdu kojení. Realitou je, že více než 90% žen zažívá potíže s kojením už v porodnici. Miminka často dostanou umělé mléko zbytečně už během prvních dnů života. 

 

Nenechávejte kojení náhodě. Pojďme společně prozkoumat způsoby, jak se potížím vyhnout. Je mnohem jednodušší jim předcházet než pak samotné potíže řešit.

 

Základní kurz trvá 2 hodiny a je plný praktických rad, ukázek a tipů k hladkému rozjezdu kojení hned od narození miminka: 

 

Náplň kurzu:

 

Začátek je klíč

 • průběh porodu a jeho vliv na kojení, význam kontaktu kůže na kůži  

 • podpora samopřisátí, schopnosti miminka bezprostředně po porodu

 • kojení v prvních hodinách po porodu, jak pokračovat v dalších dnech

 

Jak na to?

 • praktický nácvik pozice ke kojení

 • poloha pro noční kojení, společné spaní - význam, zásady, bezpečnost

 • časté potíže, jejich příčiny v začátcích kojení, jak jim předejít/řešit je, strava kojící ženy

 

Psychologické aspekty kojení

 • důvěra v potřeby miminka - vztahová kontaktní výchova, lásky a péče není nikdy moc

 • pláč miminka - význam a uklidnění

 • přemíra informací - jak se v nich vyznat a odkud kvalitní informace čerpat 

 

Cíl kurzu: po absolvování kurzu se budete cítit připravená, jistější a sebevědomější. Budete mít důvěru sama v sebe, v to, že vaše tělo je připraveno se o miminko kojením dokonale postarat. Nemusíte na to být sama a můžete se na mě obrátit kdykoliv, když se přece jen objeví nejistota. Protože na kojení záleží.

 

Odborné zdroje: Jako laktační poradkyně Mamila podporuji ženy při potížích s kojením od roku 2013. Za tu dobu už jsem podpořila mnoho desítek žen. Kojila jsem obě své děti do samoodstavu a v souvislosti s kojením mám zkušenosti s nejrůznějšími situacemi

 

Ověřené informace:

Vše, co ve svých kurzech a na osobních setkáních ženám předávám, se opírá o principy kontaktního a vztahového rodičovství, vývojové psychologie a medicíny založené na důkazech.

Těhotenská masáž - klid a uvolnění pro tělo i duši

Proč přijít na masáž? 

My ženy často pečujeme o své okolí a na sebe zapomínáme. Stává se, že v běžném životě pocitům v těle nevěnujeme pozornost, jemné signály přehlížíme. V těhotenství se tělo mění víc než kdy v životě a potíže se hlásí důrazněji. Často se objevují bolesti zad, kříže, třísel, kyčlí, otoky kotníků a další. Přijďte se zastavit v běhu všedních dnů a užít si čas jen pro sebe a pro miminko. Dopřejte si těhotenskou relaxační masáž, po které vám bude báječně na těle i na duši.

 

Jak masáž působí?

 • Masáž podporuje vyplavování hormonů dobré nálady. Při masáži se můžete ve svém těle zcela ponořit do úplného bezpečí. Pocit uvolnění je zcela klíčový pro vaši pohodu k nadcházejícímu porodu.

 • Masáž snižuje napětí v těle, zmírňuje úzkost a nervozitu. Budete se cítit uvolněná, vyrovnaná a klidná. 

 • Masážní doteky mohou také uvolňovat a čistit emoce uložené v těle.

 

Jak masáž probíhá?

 • Setkáme se u mě v masérně nebo u vás doma. Každou masáž individuálně přizpůsobuji vašim aktuálním potřebám. Po krátkém úvodním rozhovoru pro vás zvolím tu nejvíce vhodnou masáž. Využívám jemné prvky biodynamiky, míčkování, reflexní terapie, doteků čtyř živlů, ale i relaxační a klasické masáže. 

 • Podle vašeho aktuálního naladění si můžete dopřát masáž celotělovou, masáž šíje a zad, masáž hlavy a obličeje nebo masáž nohou. K masáži používám nejkvalitnější čistě přírodní mandlový a meruňkový olej. Využívám také aromaterapii. 

 • Abyste si zážitek ještě více užila, po masáži bude mít dostatek času, kdy necháte všechny doteky jemně doznívat. Hezky v klidu a beze spěchu. Masáž trvá 1-1,5 hodiny. 

Co vám ještě mohu nabídnout?

 • Cvičení jako příprava k porodu: pracuji také se sestavou speciálních cviků pro podporu optimální pozice miminka k porodu a úlevu od bolesti. Díky jemnému cvičení budou měkké tkáně vašeho pánevního dna opečované, zharmonizované a připravené jako bezpečný prostor a cesta pro miminko.

 • Práce s šátkem Rebozo: masáž rebozo šátkem podle mexických tradic vám přinese úlevu od napětí v těle a pocity hluboké relaxace. Na masáž rebozo šátkem velmi dobře reagují také miminka v bříšku. Díky tomu se na své miminko ještě více naladíte a vzájemně se spolu propojíte.

 • Jemná otevírací masáž s pomocí Rebozo šátku před blížícím se porodem vám přinese maximální uvolnění a naladění k porodu. 

 • Podvazování bříška: podvazování šátkem vám pomůže podepřít rostoucí a těžknoucí bříško, uleví od tlaku v podbřišku. Uleví se napětí v zádech, v tříslech a uleví se vám od nepohodlí. Podvazování podporuje správné držení těla, usnadňuje pohyb a chůzi v těhotenství a po porodu (proklik do půjčovny šátků na podvazování)

 

Masáž a cvičení je vhodné od 12 týdne těhotenství. Je možné chodit pravidelně, jednorázově nebo podle aktuální potřeby.

Nošení dětí - přirozená blízkost

Ráda byste nosila své miminko a chcete se o nošení dozvědět víc? Na kurzu se naučíte vše potřebné pro pohodlné a bezpečné nošení miminka. Kurz trvá 2 hodiny, je plný informací, praktických tipů, ukázek a tréninku vázání a je vhodný pro těhotné ženy, i ženy, které už své miminko mají v náručí. Nosila jsem obě své děti a díky nošení a vztahovému rodičovství jsem poznala úplně nový rozměr blízkosti a mateřství. Kurzy nošení dětí pořádám a rodiče při nošení podporuji od roku 2013.

Náplň kurzu:

 • Pohodlí a bezpečnost: Dozvíte se o zásadách bezpečného nošení a naučíte se pohodlný úvaz vhodný od narození.

 • Podpora kojení a vývoje miminka: Jak nošení podporuje kojení, psychomotorický vývoj a zdravý vývoj kyčlí miminka.

 • Mýty o nošení: Probereme a vysvětlíme si časté mýty o nošení dětí 

 • Možné potíže v začátku nošení: jak jim předejít/řešit je

 • Praktický trénink: vyzkoušíte si různé tipy nosítek a šátků a prakticky se naučíte, jak s nimi pracovat, jak sebe a miminko oblékat  

 

Co vám nošení přinese:

 • Větší sebevědomí: Získáte větší jistotu v roli rodiče, lepší porozumění miminku a jeho potřebám.

 • Klidnější miminko a bližší vztah: Nošení posiluje váš vzájemný vztah a dává miminku pocit bezpečí 

 • Svoboda pohybu: Budete mít volné ruce pro každodenní aktivity.

 

Praktická část: Nejprve si vyzkoušíte uvázání panenky velikosti a váhy novorozence.  Následně si pak s mou podporou sami uvážete své miminko. Dbám na to, abyste se po kurzu cítili jistě a abyste věděli, jak miminko do šátku nebo nosítka pohodlně a bezpečně uvázat. 

 

Podpora a půjčovna: Nosící pomůcky půjčuji, vše si pohodlně vyzkoušíte než se rozhodnete pro vlastní šátek nebo nosítko. Bude prostor pro všechny vaše dotazy a sdílení zkušeností.

Kurz může proběhnout u vás doma nebo v mém prostoru.

 

Odborné zdroje: V kurzu vycházím z evidence based informací a prací především zahraničních odborníků jakými jsou např. Evelin Kirkilionis, Dr. Ewald Fettweis, Harry Harlow, John Bowlby a dalších..

 

Ověřené informace:

Vše, co ve svých kurzech a na osobních setkáních ženám předávám, se opírá o principy kontaktního a vztahového rodičovství, vývojové psychologie a medicíny založené na důkazech.

bottom of page